Zdravé dobrůtky z konopných semínek

26.11.2012 12:01

 

Z konopných semínek se dnes vyrábí mnoho potravin – mouka, těstoviny, sýr, müsli tyčinky, jedlý olej i margarín. Je třeba zdůraznit, že neobsahují omamnou látku THC, takže konzumace nepředstavuje žádná rizika.

 „Obávaná psychoaktivní látka THC se vyskytuje jen v zelených částech rostliny. V povolené odrůdě cannabis sativa, tedy v technickém konopí, činí množství THC nanejvýš 0,3 procenta,“ vysvětluje odborník na konopnou výživu Jiří Stabla.

Pro děti i sportovce

Malý oříšek, jehož měkké jádro chrání tvrdší vlákenná slupka, je ze všech známých olejnatých semen nejvýživnější a pro lidský organismus nejzdravější. Živiny v něm obsažené podpoří správný vývoj ještě nenarozených miminek, konopné semínko tedy nemusí chybět ani v jídelníčku těhotných i kojících žen a dětí.

 „Aktivní sportovci zase ocení hlavně lehce vstřebatelné bílkoviny a urychlení odbourávání kyseliny mléčné ze svalů, která způsobuje jejich únavu a bolest,“ doplňuje výživový poradce Jiří Stabla.

Na všechny způsobyPodobně jako sezamová nabízejí také konopná semínka široké kulinářské možnosti. Zde alespoň několik tipů:

  • Neupravenými syrovými semínky lze posypat namazaný chléb a müsli. Zajímavě podtrhnou charakter ovocných i zeleninových salátů, omáček nebo těstovin. Velmi lahodná jsou také naklíčená.
  • Rozmixováním oloupaných semínek s vodou vznikne osvěžující rostlinné mléko, s ovocem pak chutný džus. Jejich práškový extrakt lze přidat také do mléčných či zeleninových koktejlů.
  • Ve spojení s pečivem je olej z konopných semínek dobrý už sám o sobě, v salátech nebo pomazánkách přímo exceluje.
  • Rozemletím konopných pokrutin i celých semen vznikne kvalitní mouka, která navíc neobsahuje lepek. V každém receptu může nahradit deset procent té klasické.

„Konopná semínka zajímavě umocní chuť každého jídla. Nutno ale pamatovat na to, že jsou v tomto ohledu dost specifická. Ve velmi malém zrníčku se totiž snoubí chuti různých oříšků. Proto záleží na kuchaři, jak je použije,“ uzavírá Hana Myslivcová, šéfkuchařka benešovské restaurace Toro.

Na polívku Jeho Milosti

Pokrmy z konopných semínek nejsou u nás žádnou novinkou. Kaši i polévku ze semence, jak se jim dříve říkalo, jídali naši předkové o postech po celá staletí. A neobjevovaly se jen na stolech chudých, pochutnávalo si na nich také mlsné osazenstvo klášterů. Oříškové chuti konopných semínek neodolala dokonce ani šlechta, včetně té nejbohatší, jak dokládá zápis z r. 1582. Mocný český velmož Adam z Hradce si v něm vymiňoval z důchodu jistého zemana Tomáška „…za čtvrtci semence na polívky pro JMT pána po ránu.“

Pár dobrých rad

  • Konopné semínko se v kuchyni používá zpravidla oloupané, slupka bývá tvrdá a nepoživatelná. Silnější obal měkne nahřátím.
  • Semenec nejlépe sluší studené kuchyni, dá se však i opražit, restovat nebo péct. Tepelná úprava by však měla být jen krátká, jinak semínka ztrácejí své cenné látky.
  • Chcete-li oříškovou chuť i vůni konopných semen zvýraznit, v jídle jimi nešetřete. Doporučená denní dávka je 15–20 gramů, což odpovídá dvěma polévkovým lžícím.
  • Konopný olej přidávejte do jídla opatrně, je chuťově velmi výrazný.
  • Zásada, že nejzdravější jsou pokrmy čerstvé či jen lehce tepelně zpracované, platí u jídel s konopím dvojnásob.

Zelená pro většinu diet

Konopné semínko skrývá velmi kvalitní rostlinné bílkoviny a hlavně vlákninu. Nechybějí v něm ani tuky s vysokým množstvím nenasycených mastných kyselin, nutných pro prevenci srdečně-cévních chorob, které si však naše tělo neumí samo vyrobit. A přidejme ještě i vysoký obsah vitamínů skupiny B, E, C, vápník, hořčík a fosfor. Navíc neobsahují lepek.

Semínka se sice nedoporučují pro použití v šetřících dietách, konopná mouka ovšem může obohatit jídelníček i při tomto nutričním omezení. U všech ostatních, včetně diabetiků a lidí s intolerancí lepku, má konopné semínko zelenou.
Neloupané semínko (100 g): 2029 kJ, 13 g sacharidů, žádný cholesterol.

Zdro: Novinky.cz

Eva Mullerová, Právo